Odešel přední český skladatel, kytarista a dlouholetý člen dozorčí rady OSA Luboš Andršt (73)
„Svět přišel o fenomenálního kytaristu, v umělecké branži respektovanou a inspirativní osobnost s obrovským smyslem pro spravedlnost. Měl jsem to štěstí být v blízkosti jeho lidskosti a pozorovat ho při práci. Nebylo mu lhostejné, jak lidé smýšlí o autorských právech ani o OSA. Proto byl po sametové revoluci opakovaně zvolen do dozorčí rady OSA, kde z pozice jejího předsedy hájil práva autorů hudby prakticky až do posledních dnů, co mu jeho zdraví umožnilo. Velmi ho rmoutila situace, kterou přinesla pandemie covid-19, kdy nemohl koncertovat. Člověk, jež patřil na koncertní podia, své poslední chvíle strávil bez své celoživotní vášně. Myslím, že tento stav mu ubral hodně z jeho životní energie. Strašně moc mi budou chybět naše hovory, při kterých jsem obdivoval jeho pozorovací schopnosti a technické znalosti. Čest jeho památce. Jeho bohatá hudební tvorba tu však s námi zůstává dál,“ uvedl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.
Luboš Andršt byl jedním z nejlepších českých kytaristů v bluesovém a jazzovém žánru a pracoval i s jejich fúzemi.
Svou hudební kariéru začal v roce 1964 v amatérských kapelách, na profesionální scénu vstoupil na přelomu roku 1969 a 1970, kdy se stal členem rockové kapely Framus Five Michala Prokopa, se kterou nahrál první československé art rockové album Město Er, na němž se podílel také básník Josef Kainar. S touto kapelou natočil své první vlastní skladby. Poté se připojil k jazzrockové skupině Jazz Q Martina Kratochvíla, kde se stal jedním z klíčových protagonistů československé odnože fusion music.
„Luboš byl nejen virtuózem kytarové hry, ale nesmírně opravdovým muzikantem a skladatelem, kterému nezáleželo jen na bravurním vystupování, ale chtěl mít vše do poslední notičky promyšleno a hlavně zažito. To z něj dělalo opravdového bluesmana,“ řekl o vzájemné letité spolupráci Martin Kratochvíl.
Od roku 1973 vedl vlastní soubory orientované právě na fusion music, věnoval se však i akustické podobě jazzu. Byl spoluhráčem významných jazzových sólistů jako Emil Viklický či Jiří Stivín. Se slovenským zpěvákem Peterem Lipou se později vrátil ke svému původnímu zaměření na blues a natočil s ním, a pak i s dalšími zpěváky, řadu oceňovaných bluesových alb pod značkou Luboš Andršt Bluesband. Jeho tvorba po celou kariéru oscilovala mezi různými stylovými polohami – ať už se vracel k první profesionální kapele, kde začínal, nebo ke svému obnovenému rockovému Energitu, k akustickému hraní s Michalem Prokopem a houslistou Janem Hrubým v projektu Unplugged, anebo k vlastním jazzovým sestavám.
„Luboš byl hráč, který se mohl směle postavit do kterékoli světové kapely. Takových lidí jsem v životě moc nepotkal,“ uvádí dlouholetý hudební kolega a kamarád Michal Prokop. K Framus Five se opět vrátil v roce 2006.
Po pádu totalitního režimu roku 1989 v Československu navázal spolupráci s Martou Kubišovou. Společně odehráli od poloviny roku 1990 do začátku roku 1992 více než 60 koncertů a natočil s ní album.
Ze všech jeho projektů, ať už na natočených albech, nebo na koncertech byla cítit jeho hráčská i autorská invence. Jeho hra na kytaru je jedinečná, což v devadesátých letech dokázal poznat a ocenit i jeden z nejslavnějších otců elektrického blues B. B. King, se kterým Luboš Andršt měl tu čest vystoupit i u nás.
Vedle svých interpretačních a autorských aktivit byl také významným pedagogem. Napsal kytarovou školu a učebnici jazzové harmonie pro kytaristy, která vyšla pod názvem „Kytara – jazz, rock, blues“ a kterou lze označit za první českou učebnici svého druhu. Několik let byl autorem a hlavním protagonistou naučného seriálu Kytarová klinika pro Českou televizi. Jezdil také jako lektor na Letní jazzovou dílnu Karla Velebného ve Frýdlantu. V devadesátých letech 5 let vedl kurzy jazzové hudby na Pražské konzervatoři.
Působení v OSA – Ochranném svazu autorském pro práva k dílům hudebním, z. s.
Jako hudební skladatel byl zastupován OSA od roku 1976. Po Sametové revoluci byl volebním kandidátem Svazu autorů a interpretů a stal se členem výboru OSA. V orgánech OSA působil od této doby do poloviny letošního roku. Funkci předsedy dozorčí rady vykonával v letech 2001-2003, poté opět v letech 2010-2021.
Výbor zvolený na počátku 90. let začal okamžitě pracovat na „restartu OSA“, jehož fungování bylo v důsledku komunistické vlády pokřiveno. V první fázi musel rozklíčovat celou stávající organizační strukturu a posléze připravit nové základní dokumenty – stanovy a vyúčtovací řád. Hned od počátku svého působení na OSA Luboš Andršt usiloval o nápravu křivd předlistopadového fungování organizace.
Aktivně se spolupodílel na vytváření férových, nediskriminačních pravidel, ale ctil také odkaz OSA, kterým od samotného vzniku v roce 1919 byl princip vzájemné solidarity mezi autory, tj. pomáhat těm, kteří se ocitnou v tíživé životní situaci, nebo umělcům, kteří jsou na prahu své hudební kariéry.
„Luboš Andršt byl zodpovědným a přemýšlivým ochráncem duševního vlastnictví. V poslední době jsem měl šanci pozorovat ho při práci předsedy dozorčí rady OSA a musím říci, že byl i velmi obratným vyjednavačem se smyslem pro realistickou politiku v téhle složité disciplíně. Byl to chlapík se smyslem pro fair play. A to platí v každé době a v každé profesi,“ dodává Michal Prokop.
V loňském roce vyšla jeho vzpomínková biografie Ještě hraju ve stoje, kterou napsal společně s Ondřejem Bezrem u příležitosti svých 70. narozenin.
Kondolenční kniha
Prostřednictvím kondolenční knihy umístěné na recepci budovy OSA můžete vyjádřit vaši soustrast s pozůstalými, zanechat vzkaz nebo zavzpomínat.
Rozloučení s Lubošem Andrštem proběhne 5. ledna 2022 ve 14:00 v Kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha - Vinohrady. Obřad bude přístupný pro širokou veřejnost.
Hudebnímu světu budete chybět, pane Andršte! Děkujeme za Vaši tvorbu.