OSA byl založen samotnými autory již v roce 1919, první ustavující schůze OSA se konala 9. října 1919. Mezi zakládajícími členy OSA byl mimo jiné populární skladatel Karel Hašler, jedním z prvních ředitelů OSA se stal Otakar Dvořák, syn skladatele Antonína Dvořáka. V následujícím roce byl zvolen předsedou výboru významný český hudební skladatel J. B. Foerster.
OSA je důležitým mostem mezi autory a uživateli jejich děl. Autorům poskytuje služby spojené s výběrem a následným rozúčtováním autorských odměn, včetně zpracování dat od uživatelů, nabízí také možnost využití právních poradenských služeb v oblasti autorského práva. Uživatelům usnadňuje přístup k legálnímu užití hudby všech žánrů z celého světa.
OSA prošel v průběhu svého fungování řadou změn právních forem – v době svého vzniku byl zapsaným společenstvím s ručením omezeným, do 31.12.2013 měl OSA právní formu občanského sdružení podle zákona č. 83/1990 Sb. Od 1.1.2014 působí v souladu s § 3045 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník jako spolek. Je zapsán ve spolkovém rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl L, vložka 7277.
V současné době OSA spravuje autorská majetková práva více než 12 000 domácích a více než 5 000 000 zahraničních nositelů autorských práv (skladatelů, textařů, jejich dědiců a nakladatelů).
Předmět činnosti OSA
Hlavním předmětem činnosti OSA jako neziskové organizace je kolektivní správa majetkových autorských práv k dílům hudebním s textem či bez textu a k jiným autorským dílům ve smyslu autorského zákona a zpřístupňování těchto děl veřejnosti a činnosti související, na základě oprávnění uděleného Ministerstvem kultury ČR nebo na základě pověření uděleného OSA jiným kolektivním správcem. Na základě vydaného živnostenského oprávnění OSA vykonává dále agenturní činnost. V rámci agentury poskytuje licence na základě individuálního pověření jednotlivých nositelů práv.
Historické milníky
Zkrácení názvu na OSA, z.s.
Zavedeno měsíční rozúčtování autorských odměn
Spuštění e-shopu pro nákup licencí na reprodukovanou hudbu
OSA jako jednotné inkasní místo pro všechny kolektivní správce v ČR
Zavedeno kvartální rozúčtování autorských honorářů
Vytvoření grantového programu určeného na podporu hudební tvorby
Podepsána spolupráce s online platformou YouTube
Výroční ceny OSA
Znovupřevzetí správy OSA samotnými autory
Na podnět občanského fóra pracovníků OSA se 13.1.1990 sešlo pracovní shromáždění zastupovaných autorů, které vyslovilo důvěru nově zvolenému výboru OSA. Správa OSA se tak opět plně navrátila do rukou autorům.
Obnovení spolupráce s CISAC a BIEM
Obnovení OSA po 2. světové válce
OSA se stává iniciátorem některých nových zásad a myšlenek, které jsou postupně vtělovány do zásad CISAC a stávají se mezinárodními uzancemi. Poslední den v roce 1946 informuje OSA statistický úřad, že má 293 členů, 55 zaměstnanců a 1 dům s 28 místnostmi, z nichž 20 užívá a 8 dalších pronajímá.
OSA za protektorátu
Tři roky trvala likvidace – alespoň tedy na papíře a ve zprávách říšskému protektorovi. Ve skutečnosti žije OSA dál. Představenstvo se scházelo tajně a stejně tak byla vyplácena většina honorářů. Po osvobození ČSR roku 1945 stačilo vymazat z příslušných rejstříků poznámku „v likvidaci“ a činnost OSA pokračovala.
Nové sídlo OSA
Spoluzaložení BIEM
Přijetí autorského zákona, spoluzaložení CISAC
Ve stejném roce se OSA stal jedním ze zakládajících členů CISAC - Mezinárodní konfederace ochranných autorských společností.